Objatie

Autor: DagmaRA Sarita Poliaková | 30.4.2014 o 22:34 | Karma článku: 10,19 | Prečítané:  966x

„Vaše objatie mi ostalo hlboko v pamäti. Keď spomínam, naša mama nás ako deti nikdy neobjala, nikdy nepobozkala. Nikdy sme „nemali" ani  narodeniny, ani meniny. To mi teraz z môjho detstva najviac chýba," neveriaco hľadím na slová v liste napísanom klasicky na papieri a nedokážem zastaviť slzy.

Deň matiek je za dverami...Deň matiek je za dverami...Ema Zemková

List mi poslala stará pani, s ktorou som kedysi robila rozhovor. I vo mne toto objatie ostalo zapísané, ale  z iného dôvodu. Stará pani mi totiž bola veľmi blízka prežívaním svojho života, ktorý sa v určitých rysoch podobal na môj. Najmä tými boľavejšími udalosťami. Vtedy som mala silnú potrebu útlu starenku objať. A keďže aj ona otvorila tak trochu ruky ku mne, objatie som dokonala. Dlho sme sa držali a obom sa nám rosili oči. Že to pre ňu bolo také jedinečné objatie, dodnes som netušila.  A preto ma jej „vyznanie" dostalo.

Starenka prekročila osemdesiatku a moje objatie bolo jedno z mála, ktoré dostala. Silná káva. Ale nie jediná. Hneď som si spomenula na jedného z priateľov, ktorý má o polovicu menej ako stará pani, ale tiež si vraj nevie spomenúť na mamine objatie, pohladkanie či akýkoľvek jej teplý dotyk z detstva.

Alebo. Spomínam si na chlapčeka v tretej triede. Vždy, keď sme mali čítanie, vzal si svoju stoličku i čítanku, stoličku si prisunul k mojej za učiteľský stôl, sadol si tak, aby bol pri mne čo najbližšie a viac nepotreboval. Venoval sa textu v učebnici. Žeby aj jemu chýbalo mamkine pohladkanie?

Rôzne generácie s deficitom láskavých dotykov od najbližšej osoby. „To mi teraz z môjho detstva najviac chýba," zakončila list stará žena. Aj po desiatkach rokoch jej chýba objatie, ktoré ako dieťa nedostala. Objatie chýba. 

Deň matiek je za dverami a slová starej ženy by som v túto chvíľu najradšej pribalila každej mame do srdiečka či kytičky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Agent ŠtB aj tanečníčka z klipu. Kto už formoval tvár Fica?

S ľuďmi, ktorí premiérovi Robertovi Ficovi radili v komunikácii alebo za neho hovorili sú spojené podozrenia z korupcie aj fyzický útok.

KOMENTÁRE

Fico si na zlepšenie fasády najal profesionálnych natieračov

Hraničí to s vytváraním falošnej reality a krytím škandálov politikov.

SVET

Kuznecov môže mať problém. Na ceste do Sýrie potrebuje tankovať

Ruská flotila má namierené k brehom Sýrie.


Už ste čítali?