Objatie

Autor: DagmaRA Sarita Poliaková | 30.4.2014 o 22:34 | Karma článku: 10,19 | Prečítané:  974x

„Vaše objatie mi ostalo hlboko v pamäti. Keď spomínam, naša mama nás ako deti nikdy neobjala, nikdy nepobozkala. Nikdy sme „nemali" ani  narodeniny, ani meniny. To mi teraz z môjho detstva najviac chýba," neveriaco hľadím na slová v liste napísanom klasicky na papieri a nedokážem zastaviť slzy.

Deň matiek je za dverami...Deň matiek je za dverami...Ema Zemková

List mi poslala stará pani, s ktorou som kedysi robila rozhovor. I vo mne toto objatie ostalo zapísané, ale  z iného dôvodu. Stará pani mi totiž bola veľmi blízka prežívaním svojho života, ktorý sa v určitých rysoch podobal na môj. Najmä tými boľavejšími udalosťami. Vtedy som mala silnú potrebu útlu starenku objať. A keďže aj ona otvorila tak trochu ruky ku mne, objatie som dokonala. Dlho sme sa držali a obom sa nám rosili oči. Že to pre ňu bolo také jedinečné objatie, dodnes som netušila.  A preto ma jej „vyznanie" dostalo.

Starenka prekročila osemdesiatku a moje objatie bolo jedno z mála, ktoré dostala. Silná káva. Ale nie jediná. Hneď som si spomenula na jedného z priateľov, ktorý má o polovicu menej ako stará pani, ale tiež si vraj nevie spomenúť na mamine objatie, pohladkanie či akýkoľvek jej teplý dotyk z detstva.

Alebo. Spomínam si na chlapčeka v tretej triede. Vždy, keď sme mali čítanie, vzal si svoju stoličku i čítanku, stoličku si prisunul k mojej za učiteľský stôl, sadol si tak, aby bol pri mne čo najbližšie a viac nepotreboval. Venoval sa textu v učebnici. Žeby aj jemu chýbalo mamkine pohladkanie?

Rôzne generácie s deficitom láskavých dotykov od najbližšej osoby. „To mi teraz z môjho detstva najviac chýba," zakončila list stará žena. Aj po desiatkach rokoch jej chýba objatie, ktoré ako dieťa nedostala. Objatie chýba. 

Deň matiek je za dverami a slová starej ženy by som v túto chvíľu najradšej pribalila každej mame do srdiečka či kytičky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

ŠPORT

Zuzula: Ľudia v Lyžiarskej asociácii nerozumejú športu

Už roky bojuje s lyžiarskou asociáciou.

DOMOV

Fico v Kľaku: Fašizmus tu je a v zelených tričkách chodí po vlakoch

Zastavte experiment, Banskej Bystrici nepriniesol nič, vyhlásil premiér.


Už ste čítali?