Novoročný koncert bol viac ako len koncertom

Autor: DagmaRA Sarita Poliaková | 6.1.2015 o 12:53 | Karma článku: 3,13 | Prečítané:  530x

Krása povznáša. To som si uvedomovala, keď som išla na novoročný koncert do Čajovne pod hviezdami v Liptovskom Mikuláši, kde hrali dvaja mladí muži. Folkový pesničkár Janko Svetlan Majerčík a koncertný majster Petr Hemmer. Gitara a husle.

V tomto prípade krása nielen povznášala, ale navodila takú posvätnú atmosféru, v ktorej sme sa cítili jedinečne a spojení nehou i úžasnosťou prítomnej chvíle. Užívala som si každý tón a ťažko bolo uveriť, že koncert bol improvizáciou. Dokonalou improvizáciou a nehou v priamom prenose. Keď Janko hral, Petr sa pripájal so svojimi husličkami. „Na také krásne piesne, aké Janko skladá, sa ľahko pripájalo,“ okomentoval hneď Petr.

S veľkým rešpektom som však obdivovala i niečo iné. Petr v prvej časti koncertu prezentoval svoje skladby, v ktorých nás previedol svojím životom. Mnohé z nich boli vyjadrením vďaky ľuďom, ktorých stretol n svojej ceste a ktorí ovplyvnili jeho tvorbu i život. Ďakoval hudbou a svojimi skladbami krajinám, ich atmosfére a jedinečnosti, ďakoval im za to, čo mu poskytli v čase ich vzájomného spojenia. S úctou a pokorou zahral skladbu svojej desaťročnej žiačky, ktorú zložila na základe jeho rozprávania o africkej krajine. Neha, pokora a úcta vyžarovali z každého jeho pohybu na koncerte, z každého jedného tónu. K mikrofónu pozval na spoločné predstavenie aj svojho malého kamaráta Samka, o ktorom vyhlásil, že je jeho veľkým učiteľom. Hrou na koncovke a spevom vyznal lásku svojej priateľke.

Rovnako vďaku a lásku vyznal cez skladbu Mojej žene aj Janko (https://www.youtube.com/watch?v=aFRZAPH-o6s&feature=share). A nielen jej, ale i Matke Zemi, Stromom, Duši... Skladbami však mladí muži robili oveľa viac – otvárali srdcia, cez svoje tie naše. Cez naše posielali dobro do celého vesmíru. Verím, že v tej chvíli sme posilnili, neuvedomujúc si to, dobro celého sveta, že sme svojou trochou prispeli a stále cez zobudenú krásu prispievame k pokoju našej Zeme, nášho priestoru.

Celý koncert bol čistým, nežným a povznášajúcim začiatkom nového roka. Osobne pre mňa bol veľmi silným zážitkom, silným poznaním a znovuuvedomením si, čo všetko dokáže krása a neha. Ďakujem.    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Asociácia dala lyžiarkam ultimátum, výsledok je neistý

Dva alebo desať? Znepriatelené strany sa nevedia zhodnúť ani na tom, koľko sporných bodov riešili.

ŠPORT

Zuzula: Ľudia v Lyžiarskej asociácii nerozumejú športu

Už roky bojuje s lyžiarskou asociáciou.

DOMOV

Fico v Kľaku: Fašizmus tu je a v zelených tričkách chodí po vlakoch

Zastavte experiment, Banskej Bystrici nepriniesol nič, vyhlásil premiér.


Už ste čítali?