reklama

Po manželovej smrti ostala žiť na Kanárskych ostrovoch

Študijná cesta na Kanárske ostrovy mi priniesla nové možnosti a najmä nové priateľstvá. Od prvej chvíle sme si do oka padli najmä s Evou, ktorá na ostrovoch žije svoj príbeh už niekoľko rokov. Krásna Bytosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Lietadlo z Prahy na Kanárskych ostrovoch malo tri zdržania. Prvé – vraj malá porucha, štart odložený. Druhé – motory už vrčali, keď cestujúca v lietadle kolabovala, potrebovala záchranku. Tretie – motory išli naplno, lietadlo sa na dráhe pripravovalo na let. Neodletelo. Ďalšia porucha. Vystúpili sme do letiskovej haly a čakali, ako dopadne oprava. Odletieť, keď sa štart nepodaril na prvýkrát? Mnohí váhali, no nakoniec sme všetci nastúpili a s meškaním vyše troch hodín sme odleteli do hlavného mesto Las Palmas, ktoré je s viac ako tristosedemdesiattisíc obyvateľmi najzaľudnenejším mestom súostrovia pozostávajúceho z trinástich ostrovov, ktoré nesú názov Kanárske. Ich pomenovanie je odvodené z latinského označenia canis – pes. Podľa legendy vraj ostrovy strážili kedysi obrovské túlavé psy.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V lete vraj na ostrovoch nie je sezóna

Na Kanárske ostrovy sme leteli skupinka žien na astrologický seminár s Martinou B. Boháčovou. Dalo by sa teda povedať, že nás čakal študijný pobyt v exotickom prostredí. Zaujímavé na tom bolo, že sme sa navzájom nepoznali, a tak sme leteli každá sama s tipovaním, ktoráže je to tá moja „spolužiačka?“ Spoznali sme sa až na letisku v Las Palmas, kde nás „zbieral“ Vít Mikula, ktorý sa o nás počas celého pobytu staral. Keďže som si ho „prisvojila“ už na letisku a do mestečka Mogan sme išli spolu v aute, prvé súkromné informácie o ostrove som zbierala od neho. Na Kanároch totiž žije, sú jeho domovom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

 Jednou z prvých informácii bolo oznámenie, že v lete nie je na ostrovoch sezóna. V tomto čase sú pomerne tiché a najviac je na nich podľa neho zahraničných dôchodcov, ktorí si prídu užívať teplo, Atlantický oceán a pokoj. „Nie je sezóna ani na ovocie a zeleninu,“ zareagoval na moje vegetariánstvo Vítek. „Teraz je už príliš horúco.“ Bol júl a krajina bola doslova vysušená, hnedá a prašná. „Keby však zapršalo, všetko sa v tej chvíli rozzelená,“ doplnil.

Kedy je teda turistická sezóna na Kanárskych ostrovoch v plnom prúde? „Od Vianoc do Veľkej noci,“ doplnila Eva Volejník, ktorá má v Mogan domček vysoko v skalách nad oceánom a u ktorej sme bývali. Krásne bývanie svojou polohou. Jej domček je jeden z najvyššie položených, vedie k nemu viac ako stošesťdesiat schodov, a tak je nemožné až k jeho dverám prísť na aute. Zabudnúť niečo kúpiť v mestečku v obchode pre nás zvyčajne znamenalo, že sme sa nákupu vzdali. Komu by sa chcelo v horúčave vysoko nad tridsať stupňov behať hore-dole po prudkom schodišti? Že bolo prudké, to si píšte. Všetky domčeky, ale i hotely a komplexy s reštauráciami aj s bazénmi, boli doslova prilepené v sopečných skalách. Hotely majú rýchlovýťahy, do domčekov sa chodí po vlastných. Na schodoch však možno stretnúť nosičov. Vynášajú za poplatok nákupy, ak treba aj stavebný materiál, jednoducho všetko, čo odnesú na svojich pleciach. Aj v horúčavách. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kanárske ostrovy sú sopečného pôvodu, sopka Teneguia na ostrove La Palma naposledy vybuchla v roku 1971. Okrem toho sú miestom mýtov a legiend. Mnohí spisovatelia s nimi spájajú stratenú Atlantídu. Podľa Platóna bola zničená zemetrasením a pobrežnými vlnami, nad hladinou mora zostali len vrcholky hôr.

 Krajina je skutočne veľmi hornatá, vďaka sopečným skalám aj ostrá a strmá. Cesta autom či autobusom v skalách je zážitkom. Pred každou zákrutou, za ktorú nikdy nevidno, šoféri vytrvalo trúbia. Vraj aby šofér v druhom aute vedel, že niekto sa zákrutou už rúti. Z jednej strany cesty sú teda obrovské skaly, z druhej strmina hlboko do mora. Pätníky okolo cesty zo strany mora sú k ceste len prilepené betónom, na pevnine už pre ne neostalo miesto.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na Maspalomaské duny veje vietor zo Sahary

Gran Canaria má v sebe znaky troch kontinentov: pieskové duny pripomínajú Afriku, rokliny a kaňony Ameriku a sladkovodné nádrže Európu.

Letovisko Maspalomas vonia Afrikou vďaka pieskovým dunám, ktoré miestami vraj dosahujú až desať metrov. Rozkladajú sa na ploche štyroch kilometrov štvorcových a od roku 1987 je toto územie vyhlásené za chránenú prírodnú oblasť. Domáci duny nazývajú púšťou a pripomínajú, že ich žltý piesok dovial vietor zo Sahary, ktorá je od dún vzdialená asi sto kilometrov. Neskôr sa vraj vďaka rozdrveným ulitám morských živočíchov zistilo, že sú morského pôvodu. Tak či tak, sú očarujúce. Prechádzka v dunách počas letného dňa je však o horúcich dotykoch s horúcim pieskom. Páli nohy, vzduch sa nad dunami chveje od teploty. My sme v nich strávili niekoľko hodín a bol to veľmi silný zážitok. Chvíľu sme v stíšení sedeli v kruhu a preciťovali krásu prostredia.

Maspalomaské duny, to je množstvo piesku meniaceho svoje podoby podľa vetra. Ten ich presýpa a vytvára nové útvary. Zaujímavosťou je i to, že duny majú žltý piesok, blízka pláž sopečný čierny. Ak fúka vietor od africkej Sahary, dostane sa všade aj mimo dún. Máte ho dokonca prilepený na pleti či vo vlasoch.

Kanárske ostrovy objavili grécki a rímski moreplavci. V staroveku boli známe ako Ostrovy šťastia. Pod španielskou správou sú od roku 1479. Obyvateľstvo tvoria Maurovia, Arabi, Španieli a černosi, ktorí sa venujú najmä turizmu a poľnohospodárstvu. Na ostrovoch žije dlhšiu či kratšiu dobu aj veľa „zahraničných obyvateľov“.

Ako sa býva na Kanárskych ostrovoch

My sme sa Gran Canarii dotýkali len nejaký čas, Eva Volejník na nich žije niekoľko rokov. Jej rozhodnutie pre život na ostrove však bol poznačený osobným smútkom: „Po smrti môjho manžela som si myslela, že splním jeho prianie – chcel, aby jeho popol bol vysypaný do mora - a vrátim sa do Čiech.“ Nestalo sa tak, pretože ostrovy jej učarovali a domček vysoko nad oceánom sa stával jej skutočným domovom. Vraj vždy, keď v ňom s dvoma deťmi počas roka bola dlhšie, pred odletom mala silný pocit: „... že mi je na ostrove veľmi dobre a že sa mi odtiaľ nikde nechce. Vtedy mala mladšia dcérka tri roky, a tak som si povedala, že mám dosť času sa rozhodnúť, keď bude mať šesť a pôjde do prvej triedy. Teraz už chodí do šiestej na Kanárskych ostrovoch.“

 Čím jej teda učarovali? „Neviem presne, ale cítim sa na ostrovoch skvelo. Možno je to aj počasím, ktoré mi vyhovuje. Možno aj tým, že ľudia sa tam neženú za mamonom a majú k sebe blízko. Neviem, ale je fakt, že človek svojím rozhodnutím vždy niečo získava i stráca. Ja som získala nový domov, v ktorom mám blízko ako sama k sebe, tak aj k životu v prírode, ktorá je na ostrovoch veľmi rozmanitá.“

 K stratám priraďuje hlavne nie taký častý kontakt s rodičmi a bratom či kamarátkami v Európe. „Vďaka technickým vymoženostiam ako je internet sa to však dá v pohode zvládnuť.“ Navyše: „Sila oceánu je úžasná a som šťastná, že som našla miesto, kde mi je naozaj veľmi dobre,“ uzavrela.

 Život občas potrebuje odvahu na zmeny.

DagmaRA Sarita Poliaková

DagmaRA Sarita Poliaková

Bloger 
  • Počet článkov:  312
  •  | 
  • Páči sa:  25x

Slnečné znamenie Strelec mi zasvietilo pri narodení do šťastného a tvorivého života, o ktorom môžem už teraz v jeho poslednej tretine povedať, že bol a stále aj rýchly, aj plný zaujímavých situácií aj výziev, aj plný príležitostí či možností... Dokážem chvíľu aj zastať, aj leňošiť, aj pyžamové dni si už dopriať, rovnako milujem samotu, ako aj priateľov, milujem nádherné kruhy, ktoré vytvárame na seminároch etikoterapie i na meditačných stretnutiach či na stretnutiach so ženami v ČAROkruhoch. Vyštudovala som pedagogiku, pritiahla ma novinárčina, na dôchodku etikoterapia a astrológia. U mňa sa tieto dve "dámy" spojili a objavujú sa aj v kratších či dlhších zamysleniach. Milujem písanie, keď príde inšpirácia. Vtedy mám pocit, že slová prichádzajú samé a samé sa aj ukladajú do viet. Tak sa uložili aj do knihy o mojej dcére, ktorá končila život na detskej onkológii, a tak sa v knihe S TEBOU, MIRKA objavili aj ďalšie deti, ktoré som počas polročného pobytu na tomto oddelení spoznala. Neskôr, keď ma život na chvíľu zastavil cez chorobu, vznikla z rozhovoroch, ktoré vznikali pre noviny, kniha S VAMI, KRÁSNE BYTOSTI. Bolo mi cťou poznať toľko nádherných ľudí. Niekoľko kníh je stále v "šuflíku", niekoľko nápadov v hlave, keď dozrie čas, uzrú svetlo sveta. Milujem totiž písanie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu