Keď sa dospelí hrajú alebo tvorivosť v mandalách

Autor: DagmaRA Sarita Poliaková | 17.8.2013 o 0:01 | (upravené 17.8.2013 o 0:43) Karma článku: 6,75 | Prečítané:  492x

Posledné roky v škole som sa s deťmi veľa hrávala. Najmä v takzvaných problémových triedach, ktoré tvorili žiaci „bez vzťahu" k jazykom či športu. Ostali béčkarmi, pretože áčka boli jazykové a céčka športové triedy. Z tvorivosti pri mandalách sa však tešili aj dospelí. Tiež moje oči a žalúdok.

Veľmi dobrú skúsenosť som v béčkarskych triedach, teda vraj v tých problémových, mala s mandalami. My sme ich nielenže vymaľovávali, ale cez ne sme sa učili aj vybrané slová, slovné druhy či vetné členy. Navyše, podľa farieb, ktoré si deti volili pri maľovaní, som získavala o nich spätnú väzbu.  Či sú momentálne v pohode alebo majú „černejšie" chvíle.

Vtedy som vedela, že mám byť k nim mimoriadne súcitná, prípadne celkom zavesiť v tej chvíli učenie na klinec a rozprávať sa. Mandaly, kruhové obrazy, boli pre tieto deti cestičkou k uvoľneniu napätia a vytvoreniu pohody v triede pre vyučovanie či rozprávanie.

Keď som šla toto leto na zážitkový seminár s etikoterapiou, ktorý sa niesol v znamení živého dieťaťa v nás, teda v dospelých, mojou ponukou doň boli práve mandaly. Ako na ne zareagovali dospelí? Nádherne, spontánne, kreatívne. Hrali sa, hrali sa, hrali sa.

Mandaly vytvárali z vlastných tiel, maľovali ich na papieri, vytvárali z prírodnín. Tvorili v tíme, dvojiciach či samostatne. Každý podľa momentálnej nálady a nastavenia. Odrazu bolo jedno kto je kto. Mandaly totiž tvorili dospelí so živým dieťaťom v sebe. Koľko smiechu bolo odrazu, napríklad pri mandale z prírodnín, keď okolo nej pridali najprv dlane a potom bosé nohy (viď v perexe). Nádherné mandaly, nádherné chvíle tvorenia, uvoľnenia, radosti.

Keď som sa vrátila domov, rozhodla som sa v tvorivosti pokračovať, a tak som vytvárala mandaly na tanieri. Jedl(ov)é mandaly ako potešenie pre oči, potom silový žiarič pre dobrú náladu pri stole a napokon mňamka pre žalúdok.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan nasadil v závere skvelý šprint a dosiahol prvé víťazstvo v roku

Slovák vyhral druhú klasiku sezóny. Na Kuurne - Brusel - Kuurne uspel v šprinte päťčlenného úniku.

PLUS

Ako prvá žena pred takmer sedemsto rokmi prežila cisársky rez

Českí vedci prišli s novým objavom.

EKONOMIKA

Osem zmien v hypotékach, ktoré odštartujú od marca

Ľudí čaká viac dokladovania a prísnejšie posudzovanie.


Už ste čítali?