Keď sa dospelí hrajú alebo tvorivosť v mandalách

Autor: DagmaRA Sarita Poliaková | 17.8.2013 o 0:01 | (upravené 17.8.2013 o 0:43) Karma článku: 6,75 | Prečítané:  507x

Posledné roky v škole som sa s deťmi veľa hrávala. Najmä v takzvaných problémových triedach, ktoré tvorili žiaci „bez vzťahu" k jazykom či športu. Ostali béčkarmi, pretože áčka boli jazykové a céčka športové triedy. Z tvorivosti pri mandalách sa však tešili aj dospelí. Tiež moje oči a žalúdok.

Veľmi dobrú skúsenosť som v béčkarskych triedach, teda vraj v tých problémových, mala s mandalami. My sme ich nielenže vymaľovávali, ale cez ne sme sa učili aj vybrané slová, slovné druhy či vetné členy. Navyše, podľa farieb, ktoré si deti volili pri maľovaní, som získavala o nich spätnú väzbu.  Či sú momentálne v pohode alebo majú „černejšie" chvíle.

Vtedy som vedela, že mám byť k nim mimoriadne súcitná, prípadne celkom zavesiť v tej chvíli učenie na klinec a rozprávať sa. Mandaly, kruhové obrazy, boli pre tieto deti cestičkou k uvoľneniu napätia a vytvoreniu pohody v triede pre vyučovanie či rozprávanie.

Keď som šla toto leto na zážitkový seminár s etikoterapiou, ktorý sa niesol v znamení živého dieťaťa v nás, teda v dospelých, mojou ponukou doň boli práve mandaly. Ako na ne zareagovali dospelí? Nádherne, spontánne, kreatívne. Hrali sa, hrali sa, hrali sa.

Mandaly vytvárali z vlastných tiel, maľovali ich na papieri, vytvárali z prírodnín. Tvorili v tíme, dvojiciach či samostatne. Každý podľa momentálnej nálady a nastavenia. Odrazu bolo jedno kto je kto. Mandaly totiž tvorili dospelí so živým dieťaťom v sebe. Koľko smiechu bolo odrazu, napríklad pri mandale z prírodnín, keď okolo nej pridali najprv dlane a potom bosé nohy (viď v perexe). Nádherné mandaly, nádherné chvíle tvorenia, uvoľnenia, radosti.

Keď som sa vrátila domov, rozhodla som sa v tvorivosti pokračovať, a tak som vytvárala mandaly na tanieri. Jedl(ov)é mandaly ako potešenie pre oči, potom silový žiarič pre dobrú náladu pri stole a napokon mňamka pre žalúdok.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?