India mi ukázala, aký mám vzťah k vode

Autor: DagmaRA Sarita Poliaková | 28.8.2013 o 21:45 | (upravené 28.8.2013 o 21:59) Karma článku: 7,39 | Prečítané:  886x

Zdá sa mi, že život ma akosi prirodzene priviedol k ekológii. Žiadna extra výchova v detstve - v päťdesiatych či šesťdesiatych rokoch minulého storočia sa totiž ešte nenosila. Fakt neviem, čímže ma to život pootĺkal či ako ma poobracal, že idem týmto smerom. Ale napríklad som si myslela až do jednej návštevy Indie, že viem šetriť vodou. Omyl. Pobyt v nej mi totiž ukázal niečo iné.

Pohľad z helikoptéry na Gangu a množstvo stanov či provizórnych obydlí pri nej počas Kumbhamely.Pohľad z helikoptéry na Gangu a množstvo stanov či provizórnych obydlí pri nej počas Kumbhamely.DagmaRA Sarita Poliaková

Na let do Indie som sa pripravovala dlhšie. Niekoľkokrát som bola rozhodnutá, že idem, no vždy niečo vo mne povedalo - počkaj. Keď som to niečo skúmala, zistila som, že som mala v sebe strach z možnej nehygieny a nedostatku vody. Dievča, najlepšie zistíš, ako na tom si práve s týmito „európskymi" hodnotami, keď si Indiu prežiješ na vlastnej koži.

Khumbamela

Strach však nebol hlavným dôvodom návštevy Indie. Išla som s priateľmi, s ktorými cvičíme jogu, v čase Kumbhamely, posvätného kúpanie v Gange. Vtedy na jej brehoch sídli niekoľko týždňov niekoľko miliónov ľudí. My sme sa pridali k nim.

Kumbhamela je totiž pestrofarebný festival spojený s kúpaním v Gange. Presné dátumy obradných kúpaní určuje postavenie Slnka a planéty Jupiter. Kumbhamela býva každý rok na inom zo štyroch miest. Jedným z nich je Prayag blízko mesta Allabahad, druhým Haridwar pod Himalájami, tretím Ujjain a posledným Nasik. Prečo práve tu? Podľa legendy práve na tieto miesta dopadli štyri kvapky amritu, nápoja nesmrteľnosti, a tak sa na nich stretajú každoročne desiatky miliónov ľudí. Podstúpia rituálny kúpeľ v Gange, v ktorej je vraj silná vesmírna energia, ktorú cez svoje vlasy pustil na Zem Boh Šiva. Rieka tak ponúka očistenie, bohatstvo, plodnosť a odplaví hriechy tých, ktorí sa v nej kúpali. Nejde však iba o obyčajné kúpanie. V stanovených termínoch hlavných kúpeľov prichádzajú ku Gange pestrofarebné sprievody, na čele ktorých v alegorických vozoch sedia indickí svätci, svámiovia či mahamandalešvári. Zídu často z Himalájí, prichádzajú z ášramov, v našom ponímaní kláštorov, z celej Indie. Milióny ľudí ich víta kvetmi, kvetinovými málami, zdravia kývaním či pokrikmi. Obrovský ľudský oceán sa snaží tiež ponoriť do Gangy, prípadne chytiť aspoň jednu kvapku vody, ktorú špliechajú na breh svätci.

Ganga

My sme ku Gange prišli tesne po východe slnka. Privítala nás prebúdzajúca sa rieka, neskutočné množstvo jednoduchých stanov na jej brehoch, veľa posedávajúcich Indov, psy, tučné opice pobehujúce po ceste. Sem-tam sa objavili vychudnuté kravy. Všade však množstvo prachu. V oblasti Haridwaru, kde sme prišli,  totiž veľmi málo prší, a tak sme sa s prachom nevyhnutne museli skamarátiť. Nakoniec sme si ho doniesli domov nielen v šatách a na chodidlách, ktoré sa nedali umyť, ale aj v nádobách, aby nám pripomínal chvíle pri Gange.

Ganga nám však poskytla počas pobytu pri nej všetku vodu, ktorú sme potrebovali. Hoci som si na začiatku povedala, že budem dávať veľký pozor, akú vodu a odkiaľ pijem a piť vodu z Gangy... nie. Ešte v ten istý deň som ju začala piť. Prefiltrovanú, iná totiž nebola. Indovia nám však z nej aj varili, kúpali sme sa v nej, používali sme ju v provizórnych sprchách. Tri litrové hrnčeky na jedno sprchovanie. Umytie intímnych častí tela v stupacom záchode - jeden hrnček.

Pred odchodom do Indie nás mnohí varovali pred Gangou. Tradične operovali plávajúcimi mŕtvolami a špinou. My sme však bývali v kempe, ktorý bol na jej hornom toku. Ganga v tých miestach opustila Himálaje a prinášala horský chlad v rozvetvených ramenách (viď fotografiu - som na ňu hrdá, pretože som ju urobila z helikoptéry, ktorú obsluhovali Indovia a keď som do nej nastupovala, hrozivo vŕzgala).

Voda

Veľmi rýchlo sme si všetci zvykli aj na každodenné kúpanie v Gange, aj na šetrenie s vodou. Po návrate domov som skonštatovala, že na Slovensku neskutočne všetkým plytváme, aj s vodou, a žijeme v porovnaní s Indmi v sterilných podmienkach a príliš komplikovane. Komplikujeme si vzťahy, správanie, rozprávanie, jedlo. Hneď v lietadle sa mi, napríklad podávané jedlo videlo veľmi ťažké a prekombinované.

Nakoniec som zistila, že mne sa normálne do Európy nechcelo vrátiť. Niežeby som natrvalo chcela žiť v podmienkach, ktoré som poznala v Indii, ale uvedomovala som si, že mi taký život na čas celkom vyhovoval. Jednoduchý, jasný, žiadne zbytočné veci, žiadne zbytočné reči, jasné životné hodnoty, veľká úcta k matke, veľká úcta k božstvám.

Sarita

Kedysi som si myslela, akí chudobní musia byť u nás ľudia, ktorí šetria vodou tak, že keď v nej operú, ešte ju použijú, napríklad na spláchnutie záchoda či s ňou umyjú dlážku. Po návrate z Indie to už robievam aj ja, ale nielen to. Stále totiž vidím, aký bol suchý indický kraj, kde sme boli a kde aj niekoľko rokov neprší. Ako sú tu Indovia  vďační skutočne za každú kvapku.  Od návštevy Indie vidím vo vode zázrak, vidím jej premeny, ale tiež jej silu. Aj pri umývaní riadu ju beriem do rúk s úctou. Dokážem jej poďakovať, že sa ku mne dostala a že ju môžem použiť. Rada chodím k studničkám v lese, k riekam, potoku, aby som sa k ich vodám v duchu s úctou sklonila.

Zaujímavé, alebo prirodzeným dôsledkom tohto môjho vzťahu k vode, je aj to, že keď som neskôr svojho učiteľa jogy poprosila o meno, dostala som meno spojené s prameňom vody, s jej pohybom  a čistotou. Tak sa hovorí o mene Sarita v sanskrte. Sarita bola okamžite moja. Aj v rodnom liste, aj vo všetkých dokladoch, aj v bežnom živote. Sarita = voda, pohyb, život.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?