Zdravé myšlienky, žerucha a slanina sa mu vraj starajú o zdravie

Autor: DagmaRA Sarita Poliaková | 8.9.2013 o 8:38 | (upravené 17.9.2013 o 12:51) Karma článku: 10,90 | Prečítané:  934x

„Zdravá myšlienka je pre teba zdravie,“ zdupľoval šesťdesiatsedemročný muž. V zápale reči mi tyká, hoci si vykáme. Pozerám do jeho hlbokých očí a verím mu. Život nakládol na jeho ramená plno bremien, a on si ním kráča šťastne.

Vie, že ľudia v dedine hovoria o ňom, že je podivín či blázon. „Nech si vravia, ja som spokojný s tým, ako žijem.“ Jednou z jeho charakteristík je aj plný dvor všelijakých vecí. Dokáže totiž zúžitkovať každý kúsok akéhokoľvek predmetu, v jeho dvore to vyzerá ako na smetisku. Ale on vie, čo kde má a ako to upotrebiť. Vie, čo odviezť do zberu, a tak si trochu zarobiť. Vie, čo ešte môže poslúžiť jemu doma, alebo niekomu inému v jeho okolí.

Obec mu svieti

Rád príde aj pomôcť. Smeje sa, že vdovám a rozvedeným - tie si väčšinou bez chlapskej ruky v živote na dedine nepomôžu.  Hovorí, že takto si popri dôchodku vypomáha nádenníčením. Tak sme sa aj stretli pri mojej hŕbe dreva. Spolu sme robili, spolu rozprávali. Vlastne len on, ja som sa sem-tam ozvala otázkou. Nedokázala som si, napríklad predstaviť, ako sa dá v dnešnej dobe žiť úplne bez elektrickej energie. On sa od nej dal odpojiť už pred štyrmi rokmi. „Nebudem platiť za niečo, čo v dome nepotrebujem," vysvetlil a rozhovoril sa o tom, ako žije v rytme striedania dňa a noci. Vraj chodieva spať, keď sa zotmie, vstáva so svitaním. Ale v izbách má vraj aj svetlo. „Z obecného, lampu mám pred domom. Veď platím obci dane, tak mi obec svieti. Síce len do polnoci, no o pol štvrtej ráno lampy už zas svietia.Dnes si ale ľahnem už o ôsmej," povedal, keď zvládol množstvo hrubočizných klátov dreva popíliť, niečo aj porúbať.

Žerucha žije len v čistom

Neplánoval však unavený vylihovať v posteli. Na druhý deň ráno, samozrejme za svitania, mal naplánovaný výstup do doliny a potom hore do svahov na čučoriedky. „Dcére, aby mala čo zavárať," a doplnil, že potom aj lekárom, ktorí mu pomohli pri zvládnutí prostaty. Má síce vyvedenú a prilepenú na bruchu hadičku, ale vraj je rád, že sa vyhol operácii. „Mohol by som sa teraz ľutovať, ležať v posteli a jesť plné dlane liekov. Nie, to neurobím. Zdravá myšlienka je zdravie. V hlave je zdravie. Vládzem. A veľa." Silu mu vraj dávajú práve zdravé myšlienky, žerucha, slanina a príroda. Na žeruchu nedá dopustiť, utieka sa k nej, a z môjho pohľadu ju užíva ako silný preventívny prostriedok. Vie, pri ktorých studničkách rastie. „Rastie len v čistom prostredí, keď zacíti znečistenie, stratí sa. Keď družstevníci práškovali lúky a polia, nerástla. Teraz nemajú na chémiu peniaze, a tak okolo studničiek rastie vo veľkom."

Tri vlky a jelenča

Že je muž silný, neznamená, že má postavu Ramba. Žiadne vyrysované a namakané svaly. Šľachovitý slnkom ošľahaný muž. Ak potrebuje ísť do mesta, sadne na bicykel a niekoľko kilometrov šliape. Za slnka, ale aj v daždi či snehu. V noci, keď nemôže spať, ide von. Tak sa stalo, že sa raz rozhodol ísť pozorovať skupinu vysokej. Vedel, kadiaľ chodia piť k rieke, ale ešte ich nevidel. Zbalil starý vojenský spacák a o druhej v noci si našiel miesto na lúkach pod stromom, ktorého konáre sa skláňali až k zemi. Aby ho zver nezavetrila.„Odrazu som videl asi dvanásť jeleníc a ich mladých. No v tme som o chvíľu zbadal aj zelené oči. Najprv jedny, potom dvojo ďalších. Vlky," použil slovo vlky v neživotnej podobe. Slovenčinárka vo mne sa usmiala. „Striehli a využili situáciu, keď si vzadu v čriede urobil jelenček odstup od ostatných. Jeden vlk prebehol popred neho, mláďa sa zľaklo, na chvíľu zastalo a vlk sa mu vrhol po krku. Ostatné sa pridali. Stopoval som to divadlo. Trvalo presne trištvrte hodinu, po tomto čase z jelenčeka ostali len droby (= črevá), jedno kopýtko a spodná sánka." Nebál sa? stihla som do jeho rozprávania vsunúť otázku. Nechápavo na mňa pozrel a povedal s múdrosťou človeka poznajúceho prírodu: „Veď vlky mali zábavku, mňa nezavetrili a ani nechceli."

Pohľad z ďalšieho levelu

Muž už dávno odišiel, a mne neschádza z mysle. Ako ľahko človek človeka posúdi, zaradí, napríklad do kolónky blázon len preto, že niekto žije svojským životom. Pardón, každý si žijeme svojským životom. Z môjho pohľadu sa však tento muž nedal zviazať konvenciou, neslobodou systému a súčasnosti. Naopak, žije v ňom stará múdrosť predkov, sloboda a sedliacky rozum. A že má bordel (pre zádrapčivých: bordel = neporiadok) na dvore? Každý ho môžeme mať niekde inde. Možno sa však treba na život pozerať z vyššieho levelu. A s rešpektom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?