Život či svoj osud neprečúra

Autor: DagmaRA Sarita Poliaková | 9.11.2013 o 15:45 | (upravené 9.11.2013 o 16:25) Karma článku: 5,95 | Prečítané:  593x

Do volebnej miestnosti prišla veľká skupina Rómov. V priebehu niekoľkých minút ďalšia. Pekne zdvihli v danom volebnom obvode priemernú voličskú účasť.

Moja voľba.Moja voľba.DagmaRA Sarita Poliaková

Pred volebnou miestnosťou ich príchod na voľby však rozprúdil diskusiu o tom, či boli motivovaní alebo prišli voliť „dobrovoľne". Hoci sme tam stáli piati v rôznom veku a z rôznych povolaní, nikto z nás nepochyboval, že by sami od seba prišli na voľby. A ešte v daždivom počasí. „Mám indície, že sú tu za 500 eur," zahlásil starší muž, „ale nepoviem, ako som sa k nim dostal." Nikto z nás ani nevyzvedal koreň jeho indícií, každý sme si pamätali zo svojich životov rôzne situácie a pri rôznych voľbách, keď sme z viac či menej dôveryhodného zdroja vedeli o kupovaní hlasov. 

Okolo nás prešla na aute policajná hliadka. „Ani oni nič nezistia," kývol hlavou muž smerom k policajtom a dodal: „Veď tieto „obchody" sa už robia na inom mieste, nie pred volebnými miestnosťami." V tú chvíľu sa mi však už myšlienky uberali druhým smerom.

Po prvé - nevedela som si predstaviť, že naozaj niekto môže ísť medzi ľudí, ktorí majú núdzu o peniaze, a kúpiť si ich za pár eur. Možno si však povedal, že takto pomôže núdznym bytostiam okolo seba. Je to vôbec pomoc?

Po druhé - z môjho pohľadu a s úslovím - čo zaseješ, zožneš - je to pomoc s čertovými rožkami. Zákon bumerangu pôsobí aj tu. Komu teda dať vo voľbách svoj hlas a pomáhať mu „pomáhať"? Keďže netuším, kto údajne motivoval úplatkom voličov, ktorí by bez neho voliť nešli, rozhodla som sa zakrúžkovať len jediného človeka. Osobne ho veľmi dobre poznám, a tak predpokladám, že by sa k takejto praxi neznížil.


„Aké znižovanie?" zahlásil muž v skupine. „Keby som ja mal možnosť týmto spôsobom vyhrať, šiel by som do toho. Veď tých päťsto eur sa mi v poslaneckom kresle vráti." Keď som povedala, že predsa sa každému musí vrátiť jeho nečestnosť a podvádzanie, trochu nechápavo na mňa pozrel. Naozaj som presvedčená, a ženy v našej debatnej skupine pred volebnou miestnosťou to tiež potvrdili, že nič, čo vykonáme v živote, dobré či menej dobré, neostane bez dôsledkov. Ako sa môže dariť poslancovi, ktorý už pri nástupe na svoju poslaneckú dráhu podvádza?


Ďalšie myšlienky sú len moje úvahy podporené vedomím, že zákon rezonancie v tomto vesmíre, a teda aj na Zemi, platí. Predpokladám, že tento poslanec život „neprečúra." Nečestnosť sa mu vráti. O mesiac, rok, desať rokov. Možno už dávno zabudne, že cestu do teplého kresla mu dláždila nespravodlivosť, a tak bude potom horekovať, aký je k nemu život nespravodlivý, keď sa mu prihodilo to či to, alebo stratil niečo či niekoho, alebo mu menej či vôbec nevyšiel nejaký projekt, návrh, plán. Zákon rezonancie totiž, aj podľa mojich osobných skúseností,  funguje nekompromisne a s určitosťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?