Na doliečovacom oddelení

Autor: DagmaRA Sarita Poliaková | 14.2.2014 o 14:53 | (upravené 14.2.2014 o 15:07) Karma článku: 12,12 | Prečítané:  2740x

Ivan Rusnák, lekár, ktorý už dávno prekročil hranicu klasickej medicíny a ktorý v ľuďoch vidí duchovno-duševné bytosti, ma pozval na oddelenie dlhodobo chorých. Aby som precítila atmosféru „doliečováku" a písala o ľuďoch na posteliach i o ľuďoch skláňajúcich sa nad posteľami.

Každé stretnutie s lekárom Ivanom Rusnákom je ako pohladkanie duše.Každé stretnutie s lekárom Ivanom Rusnákom je ako pohladkanie duše.Archív (IR)

Na oddelenie som šla s veľkým rešpektom a zmiešanými pocitmi. Zaúradovali reči. Vraj je to posledné oddelenie. Z neho sa „odchádza" väčšinou už len na patológiu. A vraj tam stretnem najväčšiu ľudskú biedu a mizériu staroby.

Keďže doktora Ivana Rusnáka poznám už niekoľko rokov, spoliehala som sa na jeho blízkosť a oporu. V podstate však ani nebolo treba. Myslím, že tým, že som s dcérou prežila na detskej onkológii viac ako pol roka a cez manželovu chorobu poznala aj ťažké stavy pacientov na neurológii v Banskej Bystrici, zvládla som oddelenie pre dlhodobo chorých.

Skôr ma návšteva tohto oddelenia priviedla k otázke -  ako žiť, aby na konci života človek neskončil v ťažkých chorobách odkázaný na pomoc svojich blízkych alebo dokonca na pomoc cudzích ľudí?

Odpoveď som tušila - prežiť svoj život šťastne a radostne v láske, pravde a čistote. S lekárom Ivanom Rusnákom sme však zasadli v jeho pracovni a rozviedli odpoveď v dlhom rozhovore. Ako teda žiť, aby  nás smrť našla v zdraví a pohode? Lekár odpovedal: „Na jednej strane správna životospráva. Neprejedať sa, nefajčiť, nadmerne neužívať alkohol, dostatočne sa pohybovať. A na druhej strane - žiť šťastným životom. Veď všetci chceme byť šťastní, no šťastie nemožno kúpiť. Ako sa teda stať šťastným? Práve toto je kľúčový bod pre zdravie budúcnosti." A zauvažoval nad šťastím a náhradami zaň: „Možno to znie zvláštne, ale pretože nevieme byť šťastní, začneme unikať do oblastí, ktoré sa šťastiu podobajú. Ideme do oblasti pôžitkov.

Najrozšírenejší pôžitok, ktorý sa stáva vášňou, je nadmerný príjem jedla. Jedlo je príjemné, dáva príjemné pocitové prežitie. To nie je zlé, že nám niečo chutí a necháva príjemnú pocitovú stopu, ale to by malo byť skôr tak - už si dal telíčku, čo mu treba a teraz choď a rob iných šťastnými a bude sa ti to, čo činíš, vracať. Jedlo je len pôžitok, ktorý sa podobá šťastiu, ale šťastie to nie je.

Ďalším na Slovensku veľmi rozšíreným pôžitkárstvom je alkohol. Až 40 percent Slovákov má nejaký problém s alkoholom, desať percent je závislých na alkohole. Keď nás je päť miliónov, je to teda asi päťstotisíc Slovákov. Neznamená to, že sú chorí len na pečeň, mozog, ochorenie nervových štruktúr, ale to sú aj zlé vzťahy v rodine, na pracovisku, úrazy, rozvody.

Niekto má zas pôžitok z fajčenia. Následky ochorenia ciev srdca mozgu, nádorové ochorenia.    To všetko pre zablúdenie v húštine pôžitkov, ktoré sa stávajú vášňou a každá vášeň pôsobí nakoniec zničujúco fyzicky aj psychicky.

 Šťastie však pozdvihuje na tele i duši. Veď sa hovorí - lieta od šťastia. Pritom sa nedá ísť do obchodu a - prosím si štvrť kilogramu šťastia. Ale dve škatuľky cigariet sa ľahšie kúpia. Desať krémešov, dobrý koňačik, to sa tiež dá. Ale  šťastným, človeče, môžeš sa stať jedine vtedy, keď svojím účinkovaním, svojím pôsobením, svojou činnosťou urobíš šťastným niekoho iného. Keď urobíš niečo, čo mu prospieva.

Človek je šťastný vtedy, keď má za deň štyri, päť „pohladení" života.  Nielen fyzických, ale pohladení duše. Zabudli sme však žiť pre druhých. Začali sme byť zameraní len na seba a tam je začiatok straty cesty k šťastiu.  Treba si uvedomiť, že človek, ktorý chce len pre seba dobre, môže, ale skončí v pôžitkoch. Ani peniaze či svetská sláva však nikdy neprinesú šťastie. Keď sa na niekoho usmejeme, on sa usmeje, keď sme k nemu dobrí, ostane v ňom dobrá spomienka. Už len - ďakujem pekne - je pre mňa pohladenie, ktoré sa nedá kúpiť.  Žiť šťastný život znamená sústrediť sa na to, ako pomôcť svojmu okoliu, ako mu byť prospešným. To je pravý prejav medziľudskej lásky.

Často sme však zabudli z veľkého náhlenia a stáleho rozmýšľania: čo nakúpiť, čo uvariť, aké auto kúpiť, na akú dovolenku ísť, čo si luxusnejšie obliecť, na podstatu šťastia. Keby sme šťastne žili,  odchádzali by sme z tohto sveta na starobu a spokojní. Tajomstvo života nie je dané len genetikou a stravovaním, ale aj schopnosťou žitia v pohode a šťastí. Šťastie prichádza, keď sa snažíme byť dobrým človekom. Ak sme k tomu cestu ešte nenašli, žijeme v trápení, zlosti, strachu a iných boľavých citových stavoch, ktoré nám svojou odozvou v našom tele skracujú dobu pohody, prinášajú choroby a skracujú aj dĺžku života."

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?