Objatie

Autor: DagmaRA Sarita Poliaková | 30.4.2014 o 22:34 | Karma článku: 10,19 | Prečítané:  1010x

„Vaše objatie mi ostalo hlboko v pamäti. Keď spomínam, naša mama nás ako deti nikdy neobjala, nikdy nepobozkala. Nikdy sme „nemali" ani  narodeniny, ani meniny. To mi teraz z môjho detstva najviac chýba," neveriaco hľadím na slová v liste napísanom klasicky na papieri a nedokážem zastaviť slzy.

Deň matiek je za dverami...Deň matiek je za dverami...Ema Zemková

List mi poslala stará pani, s ktorou som kedysi robila rozhovor. I vo mne toto objatie ostalo zapísané, ale  z iného dôvodu. Stará pani mi totiž bola veľmi blízka prežívaním svojho života, ktorý sa v určitých rysoch podobal na môj. Najmä tými boľavejšími udalosťami. Vtedy som mala silnú potrebu útlu starenku objať. A keďže aj ona otvorila tak trochu ruky ku mne, objatie som dokonala. Dlho sme sa držali a obom sa nám rosili oči. Že to pre ňu bolo také jedinečné objatie, dodnes som netušila.  A preto ma jej „vyznanie" dostalo.

Starenka prekročila osemdesiatku a moje objatie bolo jedno z mála, ktoré dostala. Silná káva. Ale nie jediná. Hneď som si spomenula na jedného z priateľov, ktorý má o polovicu menej ako stará pani, ale tiež si vraj nevie spomenúť na mamine objatie, pohladkanie či akýkoľvek jej teplý dotyk z detstva.

Alebo. Spomínam si na chlapčeka v tretej triede. Vždy, keď sme mali čítanie, vzal si svoju stoličku i čítanku, stoličku si prisunul k mojej za učiteľský stôl, sadol si tak, aby bol pri mne čo najbližšie a viac nepotreboval. Venoval sa textu v učebnici. Žeby aj jemu chýbalo mamkine pohladkanie?

Rôzne generácie s deficitom láskavých dotykov od najbližšej osoby. „To mi teraz z môjho detstva najviac chýba," zakončila list stará žena. Aj po desiatkach rokoch jej chýba objatie, ktoré ako dieťa nedostala. Objatie chýba. 

Deň matiek je za dverami a slová starej ženy by som v túto chvíľu najradšej pribalila každej mame do srdiečka či kytičky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?