Francúzska voňavka včelám nevoňala

Autor: DagmaRA Sarita Poliaková | 6.8.2014 o 14:17 | Karma článku: 5,36 | Prečítané:  609x

Keď "objavím" zaujímavého človeka, zaujímavú tému a napíšem o nich, občas sa stáva, že aj niektorá zo slovenských televízii prejaví záujem. Tak to bolo aj s "nocľahom" medzi včielkami, ktorým nevoňala moja voňavka.

Včelár si postavil lôžko v úli nad svojimi včeličkami a občas na ňom prespával. Vedel, že dýchať vzduch nasýtený včelími "produktami" je zdravé, no jeho najviac ťahal oddych s jemným bzukotom včelích krídel.  Lôžko dôsledne utesnil tak, aby sa včielky k nemu v noci nedostali, jeho žena pošila na okienka záclonky a útulná bzučiaca izbietka bola na svete. Pozval do úľa aj mňa, no hneď moja prvá návšteva bola tak trochu boľavá. Tesnenie-netesnenie včielky sa do mňa pustili i za cenu vlastných životov. Dokonca riskovali aj to, že sa neprehryznú cez blúzku k môjmu telu, ale rozhodli sa ma nepustiť do úľa. Dôvod? Príliš som im voňala. Rozhodli sa totiž, že francúzska voňavka Ella nie je vhodná pre slovenské včielky. Ale vraj ani žiadna iná. Tak som dostala pár žihadiel.

Pre istotu som už do úľa viac nešla. Ani spať. No článok o včelárovi a jeho včielkach som napísala. Ozvala sa naň jedna slovenská televízia, vraj urobia so včelárom rozhovor. Premostila som ich s radosťou, lebo si myslím, že dobré veci majú ísť do sveta  a inšpirovať ostatných. Alebo aspoň potešiť.

Včelí muž mal však  trochu problém s trémou pred televíznymi kamerami a pýtal si radu od svojho priateľa - slovenského herca. "Len si ich do domu nepusť," zalamentoval ten. Ako "celebrita" má s médiami vlastné skúsenosti, no myslím si, že v tomto prípade - len si ich do domu nepusť - bolo na škodu veci. Veď včeličky mohli byť slávne a ďalší slovenskí včelári bohatší o jeden prakticky a zrealizovateľný nápad.   

Predpokladám však, že nápad sa nestratí, pretože letí po svete ako jeden z trendov tejto doby. A možno až takým novým trendom nie je. Naši starí rodičia či pra- prastarí predkovia vedeli o včielkach veľmi veľa a my teraz len ich skúsenosti a zručnosti oprašujeme niekde zo spomienok  svojich minulostí. 

Veď aj "môj" včelár v rozhovore pridal spomienku na svojho otca, tiež mnohoročného včelára, ku ktorému si kedysi vraj nosievali ľudia z dediny večer vodu s prosbou, aby ju nechal cez noc v úli medzi včelami. Ráno si vodu brali s tým, že včeličky z nej urobili liečivú tekutinu, z ktorej si oni varievali raňajšiu kávu. Múdrosť našich starých rodičov. Nech ožíva v nás. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Čo všetko sa stalo, aby zo Sagana bola superstar

Začínal na sestrinom bicykli, teraz zarába milióny ročne.


Už ste čítali?