Novoročný koncert bol viac ako len koncertom

Autor: DagmaRA Sarita Poliaková | 6.1.2015 o 12:53 | Karma článku: 3,13 | Prečítané:  554x

Krása povznáša. To som si uvedomovala, keď som išla na novoročný koncert do Čajovne pod hviezdami v Liptovskom Mikuláši, kde hrali dvaja mladí muži. Folkový pesničkár Janko Svetlan Majerčík a koncertný majster Petr Hemmer. Gitara a husle.

V tomto prípade krása nielen povznášala, ale navodila takú posvätnú atmosféru, v ktorej sme sa cítili jedinečne a spojení nehou i úžasnosťou prítomnej chvíle. Užívala som si každý tón a ťažko bolo uveriť, že koncert bol improvizáciou. Dokonalou improvizáciou a nehou v priamom prenose. Keď Janko hral, Petr sa pripájal so svojimi husličkami. „Na také krásne piesne, aké Janko skladá, sa ľahko pripájalo,“ okomentoval hneď Petr.

S veľkým rešpektom som však obdivovala i niečo iné. Petr v prvej časti koncertu prezentoval svoje skladby, v ktorých nás previedol svojím životom. Mnohé z nich boli vyjadrením vďaky ľuďom, ktorých stretol n svojej ceste a ktorí ovplyvnili jeho tvorbu i život. Ďakoval hudbou a svojimi skladbami krajinám, ich atmosfére a jedinečnosti, ďakoval im za to, čo mu poskytli v čase ich vzájomného spojenia. S úctou a pokorou zahral skladbu svojej desaťročnej žiačky, ktorú zložila na základe jeho rozprávania o africkej krajine. Neha, pokora a úcta vyžarovali z každého jeho pohybu na koncerte, z každého jedného tónu. K mikrofónu pozval na spoločné predstavenie aj svojho malého kamaráta Samka, o ktorom vyhlásil, že je jeho veľkým učiteľom. Hrou na koncovke a spevom vyznal lásku svojej priateľke.

Rovnako vďaku a lásku vyznal cez skladbu Mojej žene aj Janko (https://www.youtube.com/watch?v=aFRZAPH-o6s&feature=share). A nielen jej, ale i Matke Zemi, Stromom, Duši... Skladbami však mladí muži robili oveľa viac – otvárali srdcia, cez svoje tie naše. Cez naše posielali dobro do celého vesmíru. Verím, že v tej chvíli sme posilnili, neuvedomujúc si to, dobro celého sveta, že sme svojou trochou prispeli a stále cez zobudenú krásu prispievame k pokoju našej Zeme, nášho priestoru.

Celý koncert bol čistým, nežným a povznášajúcim začiatkom nového roka. Osobne pre mňa bol veľmi silným zážitkom, silným poznaním a znovuuvedomením si, čo všetko dokáže krása a neha. Ďakujem.    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?