Dedo Ctibor zomrel tak, ako žil. V láske a pokoji

Autor: DagmaRA Sarita Poliaková | 21.2.2016 o 17:57 | Karma článku: 3,62 | Prečítané:  516x

22. februára 2016 „...vzpomeneme 60. výročí odchodu Děda Ctibora na Věčnost. Zemřel doma, ve svém pokoji, obklopen námi nejbližšími,“ napísal Alex Bezděk, vnuk zakladateľa etikoterapie, o  Ctiborovi Bezděkovi.

„Odcházel při plném vědomí a každému z nás popřál do našeho života to nejdůležitější. Dvakrát začal zpívat naši oblíbenou píseň  - Jest jasno v duši mojí dnes... a jednou se pokusil i o druhý hlas. Všechno je to písemně mojí maminkou zachyceno v rodinných pamětech.“   

Dedo Ctibor odišiel z tohto života v duchu všetkého toho, čím celý život žil, čo hlásal, o čom písal. Skromný, pokorný muž je okrem iných kníh i autorom autobiografického románu JAK RÁD JSEM ŽIL. Pracovne ho nazval Autobiografiou a týmto dielom odpovedal na popudy svojich priateľov, aby zachytil svoj pozoruhodný život. Autobiografia však mala komplikovaný zrod – jej prvé výtlačky prvých kapitol zhabala v roku 1953 Štátna bezpečnosť. Okrem nej zhabala aj množstvo ďalších rukopisov i osobných listov.

Navyše, deda Ctibora vypočúvali. Sám o tomto napísal: „... vyslýchali mě od 7.30 do 14 hodin, z toho asi dvě hodiny křížový výsluch. Nic pořádného nenašli, jen samí náboženství, a to je nezajímalo.“ Dôvod výsluchu – „... že prý v Autobiografii píšu špatně o Němcích... Vysvětluju mu, že tak se tenkrát žilo. Otevřel hubu a mlčel.“  Kniha vyšla zásluhou Ctiborovho vnuka Alexa a jeho ženy Olgy až v roku 2011.  

Dedo Ctibor však nechal pre všetkých, ktorých etikoterapia očarí, odkaz v úvode knihy ZÁHADA NEMOCÍ, SKÚSENOSTÍ a UZDRAVENIE: „Zobral som hrsť skúseností a zhrnul ich v niekoľkých kapitolách. Sú to state veľmi kusé a neúplné, často len náznaky. Tu bude možné a nutné v začatom diele pokračovať. Veľa myšlienok nie je dostatočne zdôvodnených, a preto môžu udávať nové podnety k ďalšiemu hľadaniu."

Ďakujeme, dedo Ctibor, že môžeme nadviazať priamo na Váš odkaz, a tak s Vaším požehnaním etikoterapiou žiť a podporovať jej rozširovanie v srdciach tých, ktorí tak chcú.

Pridávam slová Ctiborovho vnuka Alexa, ktoré napísal v jednom maili a cítim, že patria všetkým: „Prosím Pána Boha, aby žehnal Vaše kroky, aby ste mohli i ďalej pomáhať ľuďom, ktorí pomoc potrebujú. Aby ste mohli i ďalej šíriť tak nevyhnutnú pozitívnu energiu a nádej všetkým ľuďom, ktorí ju hľadajú."

PS: Na fotografii, ktorú som dostala od Alexa Bezděka z Prahy, je zakladateľ etikoterapie -  dedo Ctibor Hugo Bezděk úplne vľavo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?