Jakub Riegelský a jeho filozofická úvaha o vode

Autor: DagmaRA Sarita Poliaková | 17.6.2016 o 6:00 | (upravené 17.6.2016 o 6:55) Karma článku: 1,58 | Prečítané:  285x

Čo bolo pre Jakuba najťažšie pri písaní úvahy o vode do literárnej súťaže, ktorú vyhlásila Liptovská vodárenská spoločnosť? „Pustiť si správnu hudbu,  aby som sa vedel do toho dostať.“

 

 Jakub Riegelský, študent druhého ročníka Strednej odbornej školy lesníckej v Liptovskom Hrádku, písal úvahu počas praxe. Keď sa vrátil do školy, odovzdal prácu a v literárnej súťaži s ňou získal tretie miesto. Jakub kedysi býval v Poprade, potom sa presťahovali viac do prírody. Na Malú Frankovú. Venuje sa hudbe, píše texty piesní, ale aj cvičí, chodí do posilňovne.

Ako sa rodila jeho úvaha o vode? „Pani profesorka mi povedala tému, a vôbec som nevedel, o čom mám písať.  Tak som si dal do uší slúchadlá a najťažšie bolo, pustiť si správnu hudbu,  aby som sa vedel do toho dostať. Potom som začal písať a možno po štyridsiatich piatich minútach som vedel, o čom úvaha bude. Rozpísal som sa, spomenul som si na nejaký citát, tiež som ho použil,“ prezradil Jakub po vyhodnotení. Na otázku, či je zameraný „filozoficky“, odpovedal: „Áno, občas mám také chvíľky.“

Jakub Riegelský o vode

Prečo je voda na Zemi vlastne dôležitá? Začal by som odpoveďou na túto otázku. Človek je taký hlúpy, že túto otázku si vôbec nedokáže položiť. Bez vody by nebol svet taký, aký ho poznáme dnes.

Žiaden prekypujúci život rastlín, zvierat a ľudí. Nebol by žiaden život, len kamenná planéta pokrytá lávou, bez možnosti sa vôbec k nej priblížiť. V ovzduší  by boli mraky, no z nich by pršala len síra. Táto predstava sa nepáči nikomu, kto má rád a rešpektuje prírodu.

Voda je pre túto planétu jedinečná. V mliečnej dráhe, kde sme, nie je žiadna taká ako naša. Je to jediná planéta z niekoľkých stoviek tisíc. No poďme sa presunúť hlbšie do tejto témy a zistiť, aká je dôležitá voda pre túto zem.

Chcel by som, aby ste si predstavili Kanadu. Vynikajúca krajina s prekrásnou flórou a faunou. Ako by vyzerala bez vody? Žiadne stromy, ktoré pokrývajú prekrásnu krajinu, žiadne zelené lúky a pasienky, žiadne zvieratá ani ľudia. Do takej krajiny by sa neodvážila ani smrť. Prišlo by jej to horšie ako  nočné mory, ktoré zažívajú ľudia bez štipky úcty a pokory. Lenže práve takí ľudia zabíjajú túto planétu namiesto toho, aby jej pomáhali.

Rôzne rafinérie, ktoré znečisťujú ovzdušie. Každý pozná kolobeh vody, preto aj vie, že všetky nečistoty, čo idú z týchto komínov, sa dostanú do ovzdušia a tam sa zmenia na kyslé dažde. Tieto dažde neotrávia len lesy, lúky, pasienky, zver a ľudí, no znečistia a zničia celú planétu, lebo sa otrávi to najdôležitejšie – voda.

Každý deň sa vypustí do mora niekoľko ton škodlivých látok bez ohľadu na životné prostredie. Aký to je odkaz pre naše deti, keď zaobchádzame takto ľahkovážne s celou Zemou? Voda ale nie je len  na povrchu Zeme. Netreba zabúdať, že je to práve voda, čo vytvára obraz tejto planéty.

Umožňuje pohyb litosferických dosiek bez ohľadu na ich veľkosť alebo stav.  Voda tvorila túto planétu, nie horniny ani ďalšie plyny, ale voda, bez ktorej život na planéte nie je možný. Lenže my ju stále  ničíme.

Vedel by dakto teraz povedať, prečo to robíme? Ani jeden by to nedokázal, ani ja to neviem. Ale prečo si takto ubližujeme? Nemať vodu na Zemi? Dá sa to prirovnať k človeku. Človek je Zem a krv je voda. Ako chcete žiť bez krvi? Ako chceme ďalej pokračovať bez zmenenia nie jednotlivca, ale celej krajiny, štátu, celej zemegule.

Voda preteká pod každú krajinu, na ktorú si spomeniete, od USA až po Izrael. Nie je miesto, kde by voda nebola a my jej dokážeme aj tak stále ubližovať. Ona je dôležitým nosníkom tejto Zeme a my jej stále ničíme základy.

Každý pozná dažďové pralesy. Prekypujú životom, lebo v celom pralese je len vo vzduchu 40 percent vody. Už len z toho, že tam prídete a nadýchnete sa ústami, by ste sa z toho množstva vody dokázali aj najesť.  Taký je tam hustý vzduch. Vďaka vode. Je to, ako by ste jedli polievku. No človek aj keď vie, že voda je krvou Zeme, nedovolí jej sa ďalej pohybovať a vytvárať tútú krajinu.

Bez vody nie je kyslík, bez kyslíka nie je život a bez života nebude Zem, ak sa budeme naďalej takto bezcharakterne správať.

Voda vie veľmi pomáhať, ale len málokto si to dokáže uvedomiť a vidieť dar vody, ktorý sme dostali. Ako s týmto darom zaobchádzame? Do vody  vyhadzujeme odpad od plastov až po toxické jedy. Len málokto si uvedomí, že sa to zasa vráti späť k nám aj s  jedmi a chemikáliami. Žiadna čistiareň a rafinéria tomu nezabránia. Človek a ľudstvo môže vymrieť len z toho dôvodu, lebo je vraj hlúpe priznať si chybu.

Voda ako celok je dôležitá preto, lebo bez nej nie je možný život. Aj keď človek ide na návštevu do inej krajiny, vie, že to najdôležitejšie, čo potrebuje, je voda, bez ktorej nemá šancu ďalej žiť.  Veľmi ju potrebujeme. Aj v našom tele je viac ako 70 percent vody.  Život bez nej nie je možný nikde vo vesmíre. No stále je tu predstava, ako sa planéta a celá krajina rúti do záhuby pre ľahkovážnosť všetkých na tejto Zemi. 

Život bez vody je rovnaký ako život bez niektorého z pocitov, ktoré v sebe máme. Najbližšie k tomu je láska. Nemôžeme sa ďalej prizerať, ako trpí celá naša krásna Zem. Zem bez vody je niečo, čo bežný človek nemôže pochopiť. Voda je pre nás samozrejmosťou. Máme ju všade, a práve preto si neuvedomuje tú fatálnu chybu, ktorej sa každý deň čo deň, noc čo noc a každý jeden mesiac dopúšťame.

Iba ľudia, čo vedia, aké to je žiť bez vody, ju vedia oceniť. Ten dar, ktorý si nezaslúžime, ale aj tak ho máme. Môžem  ďakovať za to, že môžeme žiť na mieste, kde je voda skutočnosťou a nie iba úbohým výmyslom.

Pre ľudí v mestách, ako je Londýn, Viedeň alebo Budapešť, je voda ničím. Až keď človek príde o to najdôležitejšie, prestane to brať ako samozrejmosť, ale začne to brať ako prioritu pre jeho radosť a budúcnosť jeho rodiny a ďalších generácií.

Ako povedal Albert Einstein: „Iba dve veci sú nekonečné, vesmír a hlúposť človeka.“ Zem bez vody sa môže stať realitou, ak si neuvedomíme následky toho, čoho sa dopúšťame dnes.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.

DOMOV

Prišla učiť angličtinu, takmer pre políciu nedostala víza

Pred cudzineckou políciou ľudia čakajú hodiny, často aj v noci.


Už ste čítali?