Sila ženy

Autor: DagmaRA Sarita Poliaková | 27.4.2017 o 0:49 | Karma článku: 3,99 | Prečítané:  681x

Keď som si večer pred aprílovým novom pripravovala tému do ženských kruhov, veľmi intenzívne na mňa volala sila ženy. Tá nežná, hravá, viditeľná i neviditeľná, objímajúca i podporujúca.

Vedela som, že presne toto je téma ženských kruhov na deň aprílového novu v Býkovi. Netušila som, aké dotyky so silou ženy prinesie, v akých úvahách, myšlienkach skončím deň. Stretla som však za dvadsaťštyri hodín nádherné ženy a ponúkam pohľady na ne.

Večer 25.4.2017. Na ženské kruhy téma pripravená, môžem sa venovať priateľom. Pri mne za stolom sedí šťúpla žena. Roky žije v Amerike, občas sa mi prihovára po slovensky, občas po anglicky. Je pilotkou. Pozerám na jej nežné ruky – ona riadi veľké dopravné lietadlá? Áno. „Keď som si myslela, že skúšky na ne nezvládnem, šla som do Bostonu k letisku a pozerala sa. Každé lietadlo mi pripomenulo, že aj ja mám možnosť jedného dňa sedieť v kokpite a riadiť lietadlá,“ a zvonivý smiech potvrdil, že svoju túžbu premenila na realitu.  

Ráno 26.4.2017. Telefonát. Priateľke sa narodilo dieťatko. Nádherný chlapček, ale... vraj má poškodené vnútorné orgány, lekári robia vyšetrenia. Zatiaľ sa nič presne nedá povedať. Koľko sily potrebuje žena, ktorá práve zažila nádherný pocit zrodu svojho dieťatka a vzápätí sa ocitá v neistote? Do akej miery dá priechod svojmu žiaľu, sklamaniu, slzám, strachu? Ostane ležať vo svojom smútku a naťahovať ruku – pomôžte nám? Uvoľní svoj smútok cez slzy? S veľkou vierou sa skloní ku svojmu dieťatku – synček, my to dáme? Priateľka moja krehká, verím, že to spoločne s láskou dáte.

Dopoludnia 26.4.2017. Správa v messengeri. Priateľke sa zabil syn. Ledva stihol roztiahnuť krídla do života. Pod havarovaným autom nemal šancu prežiť. Koľko sily potrebuje matka dívajúca sa do hrobu vlastného dieťaťa? Koľko sily potrebuje na to, aby požehnala svojmu synovi na ceste do svetla? Koľko sily potrebuje, aby slová – bolí to veľmi – obalila do lásky a žila? Priateľka moja milá, s veľkou láskou a pochopením objímam.

Poludnie 26.4.2017. Priateľka kedysi v mníšskom habite sa rozhodla pre zmenu. S velikánskou dôverou k Bohu otvára srdce týraným deťom a ženám, aby ich podporovala v ceste do šťastnejšieho života. „Vieš,“ povedala, „bolesť je láska. Keď sa však spojí bolesť s láskou, je to veľká sila. Ohromná sila.“  A dodáva osobný príbeh, keď cítila v srdci nesmiernu bolesť. Takú veľkú, že ju v noci budila. Vtedy jej došlo – potrebujem odpustiť. Celým srdcom odpustila, srdce sa naplnilo láskou. „Vtedy som pocítila silu lásky. Láskou som sa stala.“  

Podvečer 26.4.2017. S priateľkami sedíme v ženskom kruhu, ktorý má smerovanie byť šťastnou ženou, aby sme žili v šťastnej rodine.  Téma stretnutia: sila ženy. Nežno-žensko-silné ženy naznačujú svoje príbehy. Silné príbehy bežných dní. O tom, ako prijať rakovinu a šťastne sa smiať. O tom, ako ostať sama s dieťaťom a povedať životu radostné áno. O tom, ako objaviť v sebe tiene, bolesti, zranenia z detstva a nechať ich premeniť do lásky. Hoci sa podvečer prevalil do večerného šera, odísť z kruhu sa nám nechce. Dajme stíšenie – meditáciu na prijatie seba samej. Priateľky moje ženské, ďakujem, že sme ju dali v láske, odpustení a vďake.

Koniec dňa 26.4.2017, začiatok nového dňa. Spánok neprichádza, téma sila ženy sa otvára naplno. Za dvadsaťštyri hodín toľko jej dotykov! Kde sa vzali, tu sa vzali, v hlave mi znejú slová priateľa etikoterapeuta o tom, aké sme úžasné silné bytosti. Naši predkovia, naše rody napriek vojnám, chorobám, epidémiám, prírodným katastrófam, prežili, my žijeme.

Jeho slová sa mi spájajú so silou ženy. Muži, ospravedlňujem sa, vybrala som si „slabšiu“ polovicu ľudstva, momentálne mám k nej bližšie. Uvedomujem si totiž dlhočíznu cestu žien od šitia mamutích koží v jaskyniach, cez otrokyne, kráľovné i pobehlice, mníšky i bohyne, ženy v prachu i na trónoch,  svätice, čarodejnice, madony, matky radostné i plné bolestí. Kde je tá sila v nás, že sme dozreli do dnešných dní? Máme ju v bunkách, krvi, v pamäti svojho tela. Niektorá ju cíti viac, iná menej. Vieme dať život, vieme ho rozvíjať do krásy, dôverne poznáme bolesť i smrť.

S veľkou úctou sa skláňam, ženy rodu ženského, k našim dejinám, našej kráse, múdrosti a nežnej sile. Predstavujem si nás ako veľký zdravý strom, ktorého korene vyživuje minulosť všetkých žien sveta a koruna vyrastá do lásky všetkých žien sveta. Sme polovica ľudstva s hlbokou láskou a rešpektom k mužskej polovici ľudstva. V tomto spojení sme nežné ženy plné nežnej sily.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Poukázali na spornú Foraiovu poľovačku, úrady im nechcú vrátiť revír

Okrem bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej do revíru chodí strieľať aj Róbert Veselka, konateľ jednej z firiem zo zdravotníckej skupiny Medirex.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Niektoré automobilky zase podvádzali, teraz pri hybridoch

Ako hybridy nešetria palivo.

Stĺpček Zuzany Kepplovej

Prípad poľovníkov ilustruje, aké ťažké je byť smelým zajkom

Byť odvážnym kritikom je ako kráčať po povrchu Mesiaca.


Už ste čítali?