reklama

Kolískou etikoterapie je Ružomberok

Liptov sa stal v tridsiatych rokoch minulého storočia rodiskom nového pohľadu na príčiny zdravotných i životných problémov. Jeho autor Ctibor Bezděk ho nazval etikoterapiou. V súčasnosti sa etikoterapia vracia domov do Ružomberka.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Ctibor Bezděk bol českým lekárom, ktorý mal k Slovensku veľmi blízko. Už počas štúdia medicíny vo Viedni pôsobil v slovenskom spolku Tatran a podieľal sa na vydávaní časopisu Hlas. Vo Viedni sa v roku 1896 zoznámil s dievčinou, tiež študentkou medicíny, Varvarou Dimitrijevnou Rudnevovou, dcérou ruského generálmajora.

Láska na prvý pohľad, svadba až po rokoch a po zodpovedaní otázky – čo je zmyslom života, ktorú Varvara dala mladému lekárovi. Vzali sa v roku 1905 a vytvorili spolu prvý manželský lekársky pár v Čechách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od roku 1920 pôsobili v Ružomberku, vychovávali tu dve svoje dcéry a pomohli viac ako štyridsiatke ďalších detí, ktoré ostali bez rodičov. Sám Bezděk veľmi skoro na vlastnej koži poznal, aké je to vyrastať bez mamy a otca. Obaja mu totiž zomreli spolu s jeho dvoma sestrami na tuberkulózu, keď mal šesť rokov.

V roku 1931 sa Bezděkovci presťahovali do Prahy a v tom istom roku vyšla Bezděkova kniha Etikoterapia – záhada nemoci a smrti. Sám charakterizoval etikoterapiu ako terapiu etikou, pričom videl pôvod všetkých duševných a fyzických problémov v ľudských nerestiach. Hlavnými liečebnými prostriedkami potom sú modlitba, práca, pobyt v prírode, spev. Prosím, to hlásal lekár v roku 1931!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Medzi pokračovateľov Bezděkovej etikoterapie, ktorí sa k nemu hlásia, sú lekár Vladimír Vogeltanz v Čechách a na Slovensku etikoterapeut Vladimír Červenák. Práve on prichádza do liptovského kraja, kde Bezděk pôsobil, a v Liptovskom Mikuláši 2. decembra povedie celodenný seminár etikoterapie a v Ružomberku 3. decembra porozpráva nielen o Bezděkovi, ale aj o tom, čo vyrástlo z ružomberskej etikoterapeutickej kolísky dodnes. 

Etikoterapeut a životný kouč, zakladateľ etikoterapeutickej školy Advaita Vladimír Červenáka nadviazal okrem iného pred niekoľkými rokmi priateľstvo s vnukom Ctibora Bezděka Alexom Bezděkom a jeho ženou Olgou, žijúcimi v Prahe. „Cítim veľkú spoluspriaznenosť s Bezděkovcami, najmä s Ctiborom Bezděkom,“ povedal etikoterapeut. „S jeho vnukom Alexom som navštívil hrob Ctibora Bezěka, zapálil som na ňom sviečku s pocitom, že Alexov dedo je aj našim dedom. Cítim jeho veľkú podporu.“ 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O zamilovanosti a láske s Vladimírom Červenákom

Som absloventkou štvorročnej etikoterapeutickej školy Advaita a s RAdosťou som pripravila rozhovor so svojím učiteľom Vladimírom Červenákom. Hovorili sme o láske, zamilovanosti, skorších v textoch tohto blogu však nájdete množstvo rôznych tém, na ktoré sme sa spolu pozreli etikoterapeutickým pohľadom. Prosím, nasleduje rozhovor: 

Vladko, byť v láske znamená byť v spojení s najlepšími kvalitami v nás. Aký je rozdiel medzi bezpodmienečnou láskou, zaľúbenosťou a závislosťou na partnerovi?

- Lásku zažívame, keď cítime rezonančnú blízkosť, keď stretneme človeka, ktorý je frekvenčne rovnako otvorený ako my. Cítime prúd, to je frekvenčné prúdenie lásky medzi nami. To je hlboké spojenie a vieme ho aj vyjadriť, aj povedať, aj prejaviť. Všetky prejavy sú vtedy prirodzené. To je láska.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie je to len zaľúbenie?

- Len? Slovkom len si odvážila lásku a zaľúbeniu si dali menšiu hodnotu. Zaľúbenie je tiež stav, keď sme s niekým na rovnakej frekvencii. Neskôr sa zaľúbenosť preklopí do vzájomnej závislosti, akoby jeden z dvojice vlastnil gombík na dopamín v nás. Keď som s človekom, do ktorého som zaľúbený, on stláča dopamínový gombík, dopamín sa mi vylučuje do tela, naplním sa endorfínmi, zažívam pocit šťastia... Chcem stále byť s týmto človekom, lebo len pri ňom sa mi tento proces spúšťa. To je zamilovanosť, vzájomná závislosť. Veľmi často pocit zamilovanosti prejde a jeden z páru si spomenie, že si vie aj iným spôsobom vyvolať pocity šťastia. Vo dvojici je to odrazu pre neho stereotyp a potrebuje to aj inak. Cez kamarátov, cez záľuby. Druhý začína žiarliť, prichádza nespokojnosť, rozpojenie. 

Môžeme to chápať tak, že v zamilovanosti okúsime bezpodmienečnú lásku, ktorá neskôr vyprchá?

- Bezpodmienečná láska nevyprchá. Súvisí so súcitom, a keď súcitiš, tak miluješ aj toho, kto práve zúri, alebo je chorý, alebo nahnevaný. Ty ho však rovnako miluješ. Bezpodmienečnú lásku nemôžeš stratiť napríklad tým, že žena má menzes, je nahnevaná, smutná. V bezpodmienečnej láske si s ňou stále v spojení a vieš, či sa v tej chvíli priblížiť alebo nepriblížiť. Vieš to, lebo miluješ. To je dôkaz tvojej lásky. Keď to nemáš rozpoznané, ideš za partnerkou s otázkami – ty sa na mňa hneváš? Ja som niečo zlé urobil? Otázky ešte môžu zvýšiť agresivitu, lebo v tej chvíli nesúvisia s tebou. Je na tebe, aby si pochopil, že v tej chvíli to nie je tvoje, je to jej, že chce byť sama alebo sám.

Týka sa to aj detí. Miluješ ich rovnako bez ohľadu na to, či sú momentálne príjemné, či nepríjemné, či práve trucujú, alebo sú zlatinká. Vtedy spoznávaš bezpodmienečnú lásku. Milovať dieťa len keď je milé, pekné, je ľahké, to vie každý. Vieš ho milovať, aj keď sa hádže o zem, odvráva či trieska dverami? 

V partnerských vzťahoch, najmä keď sa komplikujú, sa často stretáme s tým, že jeden druhého obviňuje, napríklad že... pre teba som nešťastná, chorá...

- Obviňovanie iných je márnením vlastného života. Kto nedokáže rozpoznať, že všetky situácie si vytvára sám, zostane slepý, nevedomý a premárni svoj vzácny ľudský život. To je tragédia života. Kto popiera svoju zodpovednosť a nedokáže prevziať zodpovednosť za to, aký život žije, zostane uviaznutý v pocite obete. Najväčšou prekážkou v neobmedzených možnostiach v našom živote je obviňovanie iných z vlastnej bezmocnosti.

Často v hádzaní viny mimo seba, na niekoho iného, na rodinu, rodičov, súrodencov, neskôr spolužiakov, partnera, deti... nachádzame vzorce bezmocnosti. Takýto človek je stratený sám v sebe, hľadá príčiny mimo seba. Čím viac ich hľadá mimo seba, tým bezmocnejšie sa cíti.

Ako teda z bezmocnosti von?

- Jednou z možností je naučiť sa etikoterapeutickú zručnosť ukončovať všetko, čo bráni prijať svoju silu a žiť v nej. Ukončiť sebanenávisť, sebaodmietanie, sebaspochybňovanie, sebamanipuláciu a sebavydieranie. Niekedy počúvam, že to nie je jednoduché. Nemusí to nevyhnutne byť ťažká, tvrdá práca. Záleží na postoji. Ako nasmerujete svoj zámer dostať sa z kolesa bezmocnosti? Ak do zámeru vložíte dôveru a preberie zaň zodpovednosť, môže to byť cesta nielen zmysluplná, ale aj tvorivo vzrušujúca. Môže priniesť autentické prežívanie každého dňa. Môžete si uvedomiť, akým darom je náš ľudský život, akú vysokú hodnotu tento vzácny dar má. Precítiť hlbokú vďačnosť. Predovšetkým k rodičom, od ktorých alebo prostredníctvom ktorých životnú príležitosť dostávame. Môže to byť teda cesta naplnená radosťou.

Ak sa nám podarí ukončiť škodlivé vzorce myslenia o sebe i svete a nahradiť ich život podporujúcim myslením a konaním, prejdeme tranformáciou. Z človeka, ktorý veril v svoju bezmocnosť a uviazol v blokovaní vlastnej energie vlastnou nedôverou v život, sa stane autentický, slobodný a šťastný, celistvý človek. Postupne sa bude meniť naše vyžarovane, energetickoinformačné pole, začneme vyžarovať viac energie. Budeme sa cítiť viac naplnení, spokojnejší, šťastní.

Dokončím vetou, ktorá veľa z učenia etikoterapie dokresľuje: Tvoja dnešná slabosť je tvoje včerajšie odmietanie. Tvoja zajtrajšia sila je dnešné prijímanie. 

xxx

Vladimír Červenák sa s etikoterapiou vracia do Liptova. V Liptovskom Mikuláši už niekoľkokrát absolvoval prednášky, viedol workshopy i dvanásť ročníkov štvorročnej školy Advaita, prvýkrát pôjde do Ružomberka. Kde konkrétne ho uvidíme, budeme počuť? 

V Liptovskom Mikuláši bude v sobotu 2. decembra od 9. do 17. hodiny v JOGAcentre na UL.1.mája 112 na celodennom seminári aplikovanej etikoterapie. Téma seminára - Etikoterapeutické zručnosti v bežnom živote, plus konkrétne prípady ako liečiť dušu i telo cez etikoterapeutické zručnosti. 

- V Ružomberku v nedeľu 3. decembra od 16. do 19. hodiny v koncertnej sále Björnsonovho domu, Námestie slobody 10 sa uskutoční prednáška, jej téma - Etikoterapia - cesta k uzdraveniu tela i duše. 

DagmaRA Sarita Poliaková

DagmaRA Sarita Poliaková

Bloger 
  • Počet článkov:  312
  •  | 
  • Páči sa:  25x

Slnečné znamenie Strelec mi zasvietilo pri narodení do šťastného a tvorivého života, o ktorom môžem už teraz v jeho poslednej tretine povedať, že bol a stále aj rýchly, aj plný zaujímavých situácií aj výziev, aj plný príležitostí či možností... Dokážem chvíľu aj zastať, aj leňošiť, aj pyžamové dni si už dopriať, rovnako milujem samotu, ako aj priateľov, milujem nádherné kruhy, ktoré vytvárame na seminároch etikoterapie i na meditačných stretnutiach či na stretnutiach so ženami v ČAROkruhoch. Vyštudovala som pedagogiku, pritiahla ma novinárčina, na dôchodku etikoterapia a astrológia. U mňa sa tieto dve "dámy" spojili a objavujú sa aj v kratších či dlhších zamysleniach. Milujem písanie, keď príde inšpirácia. Vtedy mám pocit, že slová prichádzajú samé a samé sa aj ukladajú do viet. Tak sa uložili aj do knihy o mojej dcére, ktorá končila život na detskej onkológii, a tak sa v knihe S TEBOU, MIRKA objavili aj ďalšie deti, ktoré som počas polročného pobytu na tomto oddelení spoznala. Neskôr, keď ma život na chvíľu zastavil cez chorobu, vznikla z rozhovoroch, ktoré vznikali pre noviny, kniha S VAMI, KRÁSNE BYTOSTI. Bolo mi cťou poznať toľko nádherných ľudí. Niekoľko kníh je stále v "šuflíku", niekoľko nápadov v hlave, keď dozrie čas, uzrú svetlo sveta. Milujem totiž písanie. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu