Na jednej dllllhej vlne priateľstva

Autor: DagmaRA Sarita Poliaková | 3.7.2018 o 5:41 | Karma článku: 2,24 | Prečítané:  491x

Kde sa rodia priateľstvá? Cez etikoterapiu a astrológiu tuším, že veľmi hlboko  v našej osobnej histórii... alebo priateľ/priateľka prídu do našich životov, aby niečo dôležité v nás odomkli, aby sme im my niečo dôležité odovzdali. 

S Jankou, ktorá je oveľa mladšia odo mňa, sme si vbehli do životov ani presne neviem kedy a ako. Určite viem, že nás spojili rovnaké záujmy a snaha tvoriť krásne vecičky. Bolo tam však omnoho viac. Pochopila som, keď  sme si prvýkrát sadli nad Jankin horoskop. Odvtedy viem presne. Máme rovnaké alebo veľmi podobné časti svojich životov.

* Jej "spomienky" vo mne vyvolávali zimomriavky a videla som sa v určitých situáciách s ňou. To sú však príbehy životov, ktoré z našej súčasnosti nie sú podstatné. Môžu byť rôzne alebo my si ich môžeme rôzne interpretovať. Oveľa dôležitejšie sú však pocity a energia za týmito príbehmi.  Náš príbeh sa možno začal niekde v stredovekej knižnici, kde som veľa pochopila a našla súvislosti, pokračuje spoločnými chvíľami v súčasnosti. 

* Janka je zručná tvorilka, a tak som prišla s nápadom namaľovať na jednu stenu mandalu  "pracovne šitú" mne na mieru.  Najprv sme si teda spolu sadli nad môj horoskop a numerologickú mriežku, vyslovila som zámer a nechali sme si všetko uležať v hlavách našich ženských. Pri najbližšom stretnutí mi Janka ani nedala možnosť otvoriť ústa od prekvapenia a začali sme maľovať mandalu na stenu. Trochu štetcom, trochu hubkou, jedna na rebríku, druhá zo zeme, potom naopak. Slniečkovo-mesačná mandala sa zaskvela na stene ešte v ten deň. 

* Janka postupne maľovala ďalšie mandaly - väčšie i menšie - a ja hrdá sťa mama som starostlivo sledovala, ako maľuje stále viac a istejšie. Mám veľmi rada túto dievčinku a jej šité, maľované, lepené či inak tvorené dielka. Niečo nás spája... z veľkej minulosti a všetko to dobré sa v súčasnosti spojilo do PRIATEĽSTVA.

* S Jankou sa stretneme  len občas, no vieme o sebe a keď treba, znovu spojíme naše hlávky ženské, aby čo-to vzniklo a potom vyrástlo pod Jankinými výtvarníckymi rukami i v teple jej srdiečka. Naše stretnutia sú takmer vždy o nejakej tvorbe, nápade, inšpirácii... ale nachádzame si aj také rozprávacie chvíľky pri kávičke niekde na terase mesta. Po čase i tie skončia buď v tvorbe, či v astrológii alebo v numerológii. Noooo, správne ženské bez hraníc :-) Vyrozprávanie sa je záležitosťou žien, tak rozprávame, tešíme sa, inšpirujeme, hľadáme cesty i cestičky, nachádzame cestičky i cesty. Život je o hre, tvorení, radosti a v požehnaní priateľstiev je to požehnaný život. Ďakujem, že ho viem a môžem žiť.  

* Jankine mandaly majú z môjho pohľadu mnoho impulzov na meditácie, mnoho symbolov, ktoré ožívajú pri každom ďalšom sústredení na mandaly. Zázračné obrazy. Silné obrazy. Mám skúsenosť, že po čase začnú "rozprávať" nielen tomu, kto sa na ne díva, ale najmä tomu, pre koho sú maľované.

* Mandalové zámery i príbehy za nimi sú rôzne. Mňa vždy všetky Jankine obrazy tešia a hladkajú na srdiečku. Až raz... jednu z Jankiných mandál som nedokázala "stráviť". Doslova ma iritovala, nechcela som sa k nej ani vyjadriť. Vedela som totiž aj vďaka etikoterapii, že mandala aktivovala niečo vo mne a Janka ani jej maľovanie s tým nesúvisia. Ona však chcela počuť môj názor... Tak som teda zisťovala, čože sa to deje v mojom vnútri. Tento príbeh mandalový si nechám zatiaľ pre seba, ale výsledok poviem.

Janka sa zasmiala, že mandala nie je dokončená a keď ju úplne domaľovala do krásy, vedela som, že takto je pre mňa v poriadku. Dokonca mám z nej kráľovské pocity a vďaka osobnému horoskopu viem, kde je koreň tohto pocitu. 

* Z Jankiných mandál som s jej dovolením pripravila takú maličkú galériu. Viem, že z malej galérie vzniká niečo krásne pre RAdosť každého z nás. Každý z nás si v nich môže nájsť to svoje, no sú určené pre konkrétnu osobu, pre konkrétny priestor, pre konkrétnu situáciu, ale keďže VŠETKO SO VŠETKÝM SÚVISÍ, sú tak trochu aj naše. 

* Niečo viac o Janke nájdeme i tu: https://myliptov.sme.sk/…/tvorive-zaluby-zien-podporuju-ich… Bolo mi cťou o nej napísať do regionálnych novín článok. 

* Janka, je mi veľkou cťou byť Tvojou priateľkou. Ďakujem za príjemné chvíle plné smiechu, pohody, vážnejších úvah i inšpirácií.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?