Zahučali hory aj Kolo, kolo mlynské

Autor: DagmaRA Sarita Poliaková | 24.10.2019 o 10:46 | Karma článku: 1,47 | Prečítané:  396x

Tohtoročný október mi doprial dar byť dieťaťom pri mojej maminke a sprevádzať ju na stretnutie seniorov nad osemdesiatku, o necelý týždeň byť starkou pri mojich vnúčatách na programe v škôlke. Chvíľu dieťa, chvíľu starká. 

Pri takmer deväťdesiattriročnej maminke som sa cítila ako dieťa napriek tomu, že som ju spolu s bratom na stretnutie sprevádzala a ona sa ma s dôverou počas programu držala za ruku. Bola to pre mňa posvätná chvíľka spolupatričnosti a spojenia s celým ženským rodom. Veľmi výrazne a v pokoji som si uvedomovala plynutie času - chvíľu dieťa, chvíľu pubertiačka, chvíľu, žena, chvíľu milenka, chvíľu mamina, chvíľu starká...  Všetky premeny v jednom plynutí. 

SENIORI

Hoci na stretnutí seniorov zaznievali slová vďaky, slová o múdrosti staroby, predsa sa viac drala na povrch akási nostalgia, že mladosť a roky sily sú preč. A pieseň Zahučali hory... potom prichádzali ľútosť aj slzičky v očiach, že po "ťažkom" živote s mozoľmi na rukách nastáva čas bezmocnosti, chorôb, samoty, osamelosti, odkázanosti na iných. Veľká téma o prijatí staroby, o zodpovednosti za svoj život, o radosti a pocite šťastia, ktoré si vieme či nevieme udržať v každom veku. Veľká téma o nás samých, o schopnosti hovoriť životu ÁNO. . 

DETI

Škôlkári v Materskej škole Žirafka v Liptovskom Mikuláši si  pre starých otcov a staré mamy pripravili pohyb. Najmenšie deťúrence spoločné Kolo,kolo mlynské a tvorivé dielne s výrobou ozdobnej tekvičky. A vôbec nerátali s tým, že by starí rodičia niečo z toho nezvládli. 

Starší škôlkári tešili v radostnom speve a tanci."Hovorili" nám starkým o tom, akí sme v ich živote dôležití a koľko spoločných tajomstiev máme. Samozrejme, znovu nechýbali tvorivé dielničky - teraz s výrobou jesenného stromu na kartóne. A znovu na kolenách, a znovu na koberci, prípadne aj na malinkých stoličkách, ale v detskej i dospeláckej radosti, úsmevoch, v snahe byť "mocnou" a  tvorivou bytosťou v každom veku 

Cestou domov mi šlo v hlave to, aké je dôležité zachovať si až do konca života na Zemi radosť, úsmev, tvorivosť, hravosť a pokojne pokľaknúť aj na koberec, aby sme sa priblížili svojej veľkosti. 

Ďakujem, Október - mesiac úcty k starším, za možnosť byť na oboch stranách spojenia DIEŤA - SENIOR a za schopnosť vybrať si. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kočnerovo sledovacie komando kontra sledoval niekto ďalší

Ľudia od Petra Tótha mali tajné tiene.

Stĺpček Jakuba Fila

Kto sledoval Kočnerovo komando? Bola to SIS?

Chýbajúce odpovede budú naznačovať, že nezlyhala len polícia.


Už ste čítali?