Sklenená rozprávka z tisíc a jednej noci

Autor: DagmaRA Sarita Poliaková | 25.3.2020 o 22:43 | Karma článku: 3,94 | Prečítané:  576x

Špecifická vôňa sklárskeho umenia ma sprevádzala od malinkata. Nielenže som vyrastala vedľa sklárne, no v detstve som so zatajeným dychom počúvala príbehy môjho starkého, ktorý už ako malých chlapec vo fabrike držal formu. 

Neskôr som s ockom „presnorila“ utekáčsku i zlatňanskú skláreň a od základného kameňa sledovala výstavbu poltárskej.

Tá poltárska prichýlila i mojich dvoch bratov. S obdivom som ich pozorovala, ako sklu dávajú tvar a hrajú sa s ním. Veľmi často ich „hra“ prinášala prepálené košele, ale aj vypálené rany najmä na rukách a chrbte a presilené ruky od ťažkých kusov oloveného skla. Boli majstri svojho remesla. Keď pracovali pri peciach, rada som pozerala, ako sa žeravá hmota v ich rukách mení na konkrétny tvar. Veľké krčahy, čaše, misy, ozdobné ryby či úhore – krehká krása, za ktorou boli hektolitre potu nielen ich. Celá mužská línia môjho rodu, čo si pamätám, bola spätá so sklom, sklárstvom.

... a potom sa zo sklárni v Utekáči postupne stávali ruiny, utíchol chod sklárskej výroby aj v Zlatne, aj v Poltári. Nostalgické spomienky ostali najmä na utekáčsku a poltársku. Vždy, keď som okolo nich prechádzala, srdiečko sa rozbúchalo.

To sa rozbúchalo i teraz, keď mi jeden z bratov začiatkom marca poslal fotografie z verštatu – priestoru pri sklárskej peci, kde začal pracovať v súkromnej firme s ručnou výrobou  predmetov z kryštálového skla v Poltári. Bingo!!! Ondrej Trčan, majiteľ firmy Sonne Crystal, ho pozval do výroby, aby aj vo svojom veku nad šesťdesiatpäť rokov ukázal svoje majstrovské čarovanie so sklom.

A zas veľké kusy, pretože olovnaté poháre, karafy, misy, ozdobné predmety fúkané, brúsené, bohato zdobené majú cveng najmä ďaleko za hranicami Slovenska. „Dôraz kladieme hlavne na kvalitu a dodržiavanie tradičných výrobných postupov, ktoré sa v našej rodine dedia z pokolenia na pokolenie,“ povedal Ondrej Trčan a dodal, že sklárska tradícia v jeho rodine siaha až do roku 1836. „Naše výrobky sú zušľachťované ručným brúsením diamantovými kotúčmi, zdobené vysokým smaltom a 24-karátovým zlatom či ďalšími drahými kovmi.“

Nielen úžitkové sklo, ale najmä luxusné výrobky z neho pripomínajú rozprávky z tisíc a jednej noci. Lesk, zlato, luxus, vysoká profesionalita a krása nevídaná. Nečudo, že vo svete letia aj v súčasnosti a zdobia jedálne najbohatších ľudí sveta. Energia zlatých ručičiek mojich predkov v spojitosti s ďalšou sklárskou tradíciou Trčanovie rodiny sa nestratili. Ďakujem, chlapci.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?